Zabawy wspomagające koncentrację

Zabawy wspomagające koncentrację

Wbrew ogólnie panującemu przekonaniu, o sukcesie dziecka nie decydują jego wrodzone talenty, lecz zdolność koncentracji. Koncentracja to umiejętność skupienia uwagi, która służy zrozumieniu i wykonaniu określonego zadania, osiągnięciu celu albo rozwiązaniu problemu.

Rodzaj koncentracji zależy od osobowości dziecka  – podczas gdy jedne dzieci potrafią wykonywać zadania siedząc bez ruchu, inne machają przy tym nogami, kołyszą się albo ciągle zmieniają pozycję – czyli, mówiąc potocznie, wiercą się”. To jednak tylko różnice w strategii – dopóki dziecko potrafi ukończyć rozpoczętą czynność, nie ma ona żadnego wpływu na jakość ich skupienia. 

O zaburzeniach koncentracji mówimy wtedy, gdy dziecko ma trudności z wykonywaniem powierzonych mu zadań – wiecznie przerywa daną czynność i zajmuje się czymś innym, szybko się nudzi, jest apatyczne i powolne, albo wprost przeciwnie: zaczyna się spieszyć i staje się bardzo chaotyczne. W takich przypadkach istnieje wiele sposobów, w jaki możesz pomóc dziecku wytrenować tę umiejętność.

Powierzaj dziecku zadania, które rozwijają jego samodzielność – własnoręczne ubieranie, krojenie dziecięcym nożem pomidorów na sałatkę dla całej rodziny czy nakrywanie do stołu to na pozór codzienne drobiazgi, ale dla twojego dziecka stanowią one dowód, że staje się samodzielne i motywują je do dalszego działania.

Baw się z nim w gry i zabawy wymagające skupienia – wspólne układanie puzzli, budowanie konstrukcji z klocków i inne edukacyjne gry to nie tylko wspaniała zabawa, ale też świetne ćwiczenia. Na początku dziecko potrzebować będzie twojego towarzystwa i zachęty, żeby nauczyć się reguł, ale wkrótce zobaczysz, że będzie potrafiło zająć się zabawą samo.

Chwal dziecko za każde wykonane do końca zadanie – jeśli zauważysz, że dziecko rozprasza się w trakcie wykonywania jakiejś czynności, krótko podpowiedz mu, co ma robić dalej.

Pokaż mu, że widzisz i doceniasz jego wysiłki i koniecznie chwal za każde wykonane do końca zadanie. Opowiedz mu, jak było ono ważne i co będziecie dalej dzięki niemu móc robić. Pochwała i błysk podziwu w oczach dorosłego to dla dziecka najlepsza motywacja do dalszego działania!

Nie przeszkadzaj mu, kiedy jest zajęte – nawet dorośli mają problemy z koncentracją nad czymś, na co w ogóle nie mają ochoty, podczas kiedy lubiane czynności przychodzą im bez wysiłku. Nie inaczej jest w przypadku twojego dziecka, dlatego jeśli właśnie pochłonięte jest zabawą, która sprawia mu przyjemność – daj mu kilka minut na powrót do rzeczywistości. Podwieczorek może zaczekać!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *