Pięć pomysłów na to, jak urządzić ogród dla dzieci

Pięć pomysłów na to, jak urządzić ogród dla dzieci

 

Przebywanie na świeżym powietrzu jest po prostu niezbędne do prawidłowego rozwoju dzieci. Oprócz wpływu na zdrowie, kondycję fizyczną i (oczywiście!) apetyt, zabawy w plenerze dają im możliwość kontaktu z Naturą, rozwijają wyobraźnię i budzą zamiłowanie do aktywnego trybu życia.

 

 

 

Należysz do tych szczęśliwców, którzy mają dom z ogrodem, ale mimo to trudno ci wygonić dzieci na świeże powietrze? Być może twój ogród po prostu nie jest dla nich zbyt przyjazny. Zamiast betonować całe podwórko albo surowo zakazywać biegania po wypielęgnowanym trawniku i perfekcyjnie obsadzonych rabatkach, wydziel dzieciom przestrzeń, która będzie ich prywatnym królestwem!
Oto pięć pomysłów na to, jak tak urządzić ogród, żeby dzieciaki przestały ślęczeć przed komputerem i nie mogły się doczekać następnego dnia:

Domek na drzewie

Czy w twoim ogrodzie rośnie stary rozłożysty dąb albo orzech włoski? To przecież doskonałe miejsce na budowę drewnianego domku! O takiej małej twierdzy ukrytej w zielonej koronie marzą zresztą nie tylko dzieci, ale i niejeden dorosły… Możesz kupić gotowy domek w dużych marketach budowlanych, zlecić jego budowę i montaż wyspecjalizowanej firmie albo zaangażować całą rodzinę do wspólnego majsterkowania. To wydatek, który z pewnością się opłaci, bo w ten sposób fundujesz swoim dzieciom niezapomniane wspomnienia z dzieciństwa, a sobie – długie godziny świętego spokoju.

 

  1. Miniaturowy czarodziejski ogród
Jeśli jesteś zapalonym ogrodnikiem i chcesz przekazać tę pasję swoim pociechom, to na początku następnego sezonu pomyśl o pozostawieniu dla nich osobnego skrawka na własną uprawę. Skutecznie odciągniesz je wtedy od buszowania po twoich grządkach, bo dzieci uwielbiają posiadać swoje własne, uznane przez dorosłych terytorium! Zapewnij im osobny, kolorowy zestaw narzędzi ogrodowych, zabieraj na wyprawy w poszukiwaniu odpowiednich nasion i sadzonek i ucz pielęgnacji przydzielonej im części ogrodu. Samodzielnie wyhodowane truskawki albo bukiet zrobiony z własnoręcznie zasadzonych kwiatów to przecież prawdziwy powód do dumy!

 

  1. Podwórkowy plac zabaw
Jeśli w pobliżu twojego domu nie ma żadnego placu zabaw, możesz go z łatwością zorganizować tuż pod swoim oknem. Drewniana huśtawka zawieszona na drzewie, mała piaskownica i dobrze umocowana zjeżdżalnia zapewnią im wciągającą rozrywkę. Na podwórkowym placu zabaw powinno się znaleźć miejsce i na hamak w zacienionym miejscu, i na trzepak, który będzie prawdziwym wyzwaniem dla nieco starszych dzieci. Możliwość wspólnej zabawy z kolegami z okolicy na pewno skłoni je do wyjścia z domu, a ty będziesz mieć dodatkowo pewność, że przez cały czas masz je na oku.

 

  1. Basen w ogrodzie
Nic nie sprawia dzieciom takiej frajdy w upalne dni, jak zabawa w dmuchanym basenie! Ogromny wybór ogrodowych basenów w różnych rozmiarach znajdziesz na przykład w sklepie Smyk. Basen można ustawić zarówno na twardym, jak i na miękkim podłożu. W naprawdę gorące lato należy go przesunąć do półcienia, aby nie narazić maluchy na poparzenia. Pamiętajmy też o częstej wymianie wody i stosowaniu kremów z filtrami UV.

 

  1. Szałas Robinsona
Ogród powinien być miejscem, w którym dziecko może zamienić w postać z przeczytanej albo obejrzanej właśnie bajki i przeżywać setki niesamowitych przygód. Niekoniecznie musi to być rozległy sad, czy dzika gęstwina. Skrawek zieleni w zupełności wystarczy, ponieważ tak naprawdę wszystko zależy od dziecięcej wyobraźni. Jeśli więc chcesz sprawić radość swojej pociesze, namów ją do zbudowania w kącie ogrodu szałasu albo do rozbicia namiotu. Pozwolisz w ten sposób, żeby zadziałała jego własna inwencja, bo taka kryjówka będzie znakomitym punktem wyjściowym do niejednej zabawy!

Brzmi ciekawie? A to dopiero początek! Kliknij tutaj, żeby znaleźć jeszcze więcej pomysłów i ogromny wybór zabawek ogrodowych w atrakcyjnych cenach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *