Jak przełamywać stereotypy ról u dzieci?

Jak przełamywać stereotypy ról u dzieci?

Dużo mówi się obecnie o przełamywaniu stereotypów dotyczących kobiecych i męskich ról w dorosłym życiu, tymczasem tak naprawdę egalitarną edukację warto zacząć już od najmłodszych lat. Na półkach sklepów z zabawkami rządzi coś więcej, niż podział na żołnierzy, strażaków i majsterkowiczów oraz księżniczki, pielęgniarki i małe panie domu. Problemem, z którym styka się prędzej czy później każdy rodzic to wpływ, jaki dziecięce zabawki mają na potencjał rozwojowy dziewczynek i chłopców. I nie chodzi tu o tematykę samych zabawek, a o to, jak dzieci mają się nimi bawić. 

I tak zabawki dla dziewczynek to przeważnie przedmioty, których używa się do zabawy w dom, szpital czy gotowanie. Oznacza to, że dziewczynki koncentrują się w zabawie na zadaniach i zagadnieniach znanych z codziennego życia, ucząc się współodczuwania i dbałości o estetykę, podczas gdy zabawki dla chłopców coraz bardziej ukierunkowują ich na pogłębianie zdolności analitycznego myślenia, zmysłu technicznego i koncentracji na osiągnięciu celu.

Socjologowie i psycholodzy w tym właśnie upatrują przyczyn różnic w późniejszych wyborach kierunków studiów, ścieżek kariery i życiowych decyzji naszych pociech. I zalecają jak największe urozmaicenie zajęć i zabaw dla dzieci, aby lepiej rozwijać ich wrodzone zdolności i nie tłumić ich prawdziwych osobowości.

Tylko, że zabawy przełamujące stereotypy nie oznaczają automatycznie, że dziewczynki zbudują według instrukcji statek kosmiczny z klocków starszego brata, a chłopcy ugotują obiad dla lalek na różowej plastikowej kuchence kuzynki. Oznacza to raczej, że dziewczynki wybiorą wszystkie kolorowe klocki z zestawu brata do zbudowania kolejki linowej, za pomocą której uratują ukochanego pluszaka wołającego o pomoc po drugiej stronie przepaści, a chłopcy chętnie ugotują wykwintną ucztę po rycerskiej bitwie, wrzucając dziczyznę, jarzyny i wszystkie smakowite przyprawy do wielkiego osmolonego kotła. A to dlatego, że dobre zabawki przełamujące podział na role, to zestawy dla dziewczynek i chłopców, które są atrakcyjne wizualnie dla poszczególnej grupy, rozwijając przy tym umiejętności tradycyjnie przypisywane drugiej płci.

Dlatego przy wyborze zabawek, które mają rozwijać wrażliwość i umiejętności techniczne naszego dziecka, nigdy nie zapominajmy, jakie są jego potrzeby. Warto przejrzeć asortyment sklepu w poszukiwaniu propozycji, które przełamują płciowe stereotypy, nie narażając przy tym dzieci na śmieszność. W ten sposób pokazujemy im, że akceptujemy ich wybory i że nie ma czegoś takiego, jak zajęcia dla mężczyzny” i dla kobiety”.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *