Najpiękniejsze muzea zabawek na świecie

Najpiękniejsze muzea zabawek na świecie

Podróżując turystycznie z dzieckiem warto przygotować dla niego alternatywny plan zwiedzania. Wsłuchiwanie się w słowa przewodnika i przechodzenie powolnym krokiem od obrazu do obrazu szybko nuży dzieci, dlatego wiele muzeów stworzyło dla nich specjalne interaktywne sale.  Mogą tam one przez zabawę poznać historię odwiedzanego kraju, zgłębiać tajniki sztuki mistrzów malarstwa albo sekrety największych technicznych wynalazków. Oprócz tego w wielu miastach znajdują się muzea zabawek, gdzie młodzi turyści zapoznają się z kulturą swoich rówieśników na przestrzeni wieków. Tym, którzy zamierzają wyruszyć w te wakacje na wycieczkę z dziećmi, przedstawiamy listę najpiękniejszych i najbardziej interesujących muzeów zabawek na kilku kontynentach!

Muzeum zabawek w Pradze

Praskie muzeum zabawek to jedna z największych ekspozycji tego typu w Europie. Zgromadzono tu pod jednym dachem historię trzech wieków przemysłu zabawkarskiego z rejonu Czech i z całego świata. Znawcy tematu obejrzą tu kolekcje kultowych producentów: najstarsze modele kolejek Märklina, drewniane i blaszane zabawki Ivana Steigera, a także wielu innych firm o niezwykle długiej tradycji.

Muzeum zabawek w Stambule

Kolekcja mieszcząca się w pięciopiętrowym pałacyku z czasów Ottomanów porwie w wir zabawy zarówno dzieci, jak i ich rodziców. Zebrano tu ponad 4.000 eksponatów, w tym dużą kolekcję zabytkowych miniaturek. Już sam sposób pokazania ich zasługuje na szczególną uwagę – zabawki artystycznie zaaranżowane zostały w gablotach na wzór scenografii teatralnej. Oprócz imponującej przestrzeni wystawowej muzeum prowadzi również warsztaty robienia zabawek dla dzieci i dorosłych.

Muzeum w Penang

Malezyjskie muzeum zabawek w Penang to gigantyczna prywatna kolekcja znajdująca się w budynku dawnego klubu nocnego na terenie hotelu Copthorne Orchid. Zbiór składa się z ponad 110,000 eksponatów, a dużą część tej ekspozycji tworzą naturalnej wielkości postacie z przebojów kinowych i telewizyjnych, od Supermana, Batmana czy Spidermana, przez postacie z klasycznych bajek Walta Disneya, po Kung Fu Pandę, Harry’ego Pottera i wielu, wielu innych.

Muzeum w Branson

Największe muzeum zabawek na świecie znajduje się w USA w stanie Missouri i składa się z sześciu ogromnych hal i różnorodnych kolekcji, w których zaprezentowano łącznie ponad milion eksponatów. Już z zewnątrz sprawia zresztą niesamowite wrażenie, ponieważ wejścia pilnują tu gigantyczne figury zabawkowych żołnierzy. Zwiedzający znajdą tu dosłownie wszystko – od kolekcji lalek z czasów kolonialnych, przez jeden z pierwszych egzemplarzy Barbie, po najnowszą zabawkę miesiąca.

Zabawy naszych dziadków

Zabawy każdego pokolenia mają swoją specyfikę. Czym charakteryzowały się gry naszych babć i dziadków? Nasi wychowani w mało konsumpcyjnym społeczeństwie przodkowie nie potrzebowali zbyt wielu rekwizytów, żeby móc świetnie się bawić – wystarczył kawałek kredy, kilka kamieni czy to, co można było znaleźć na ziemi. Przypominamy tu niektóre z ich zabaw – nigdy nie wiadomo, kiedy mogą się wam przydać!

Cymbergaj

Cymbergaj to gra zręcznościowa dla dwóch i więcej uczestników. Istnieje wiele jej odmian, a poniższy opis dotyczy wersji dla dwóch graczy. Potrzebnymi rekwizytami są tu linijka albo mały męski grzebień, dwie większe monety, guziki lub kapsle (zawodnicy) oraz jednogroszówka (piłka). Zasady tej odmiany cymbergaja są takie same jak w piłce nożnej. Na stole albo na betonie należy narysować boisko, wyznaczyć jego środek i dwie bramki. Gracze wprowadzają zawodników w ruch na przemian, lekko naprężając horyzontalnie ustawioną linijkę albo grzebień, a następnie wypuszczając jeden koniec z palców tak, by uderzyć w zawodnika. Moneta lub guzik powinny następnie uderzyć w piłkę i posłać ją w kierunku bramki przeciwnika.

Ciupy

Ciupy to również zabawa dla dwóch i więcej zawodników. Gra się w nią pięcioma niewielkimi kamieniami o zbliżonych rozmiarach, a rozgrywki odbywać się mogą na piasku, betonie albo na rozłożonym kocu. Gracz bierze kamienie w garść i rozsypuje je na ziemi. Wybiera jeden z nich i podrzuca go w powietrze. Gdy kamień znajduje się w locie, dziecko chwyta z ziemi pozostałe, a następnie tą samą ręką łapie wracający kamień z powrotem. Ciupy składają się z sześciu etapów. W pierwszym kamienie chwyta się pojedynczo, następnie parami, w układzie jeden – trzy, trzy – jeden, cztery naraz. W szóstym etapie wszystkie kamienie kładzie się na zewnętrznej części dłoni, wyrzuca w powietrze, a następnie chwyta ręką.

Widoczek albo sekret

Widoczek to kreatywna zabawa indywidualna albo grupowa, w którą można bawić się w parku, na łące albo na podwórku. Dziecko wykopuje płytki dołek w ziemi i układa w nim maleńki kolaż z zebranych w okolicy skarbów” – mogą to być złotka po czekoladzie i papierki po cukierkach, małe kwiatki i liście, koraliki i inne kolorowe drobiazgi. Następnie przykrywa widoczek kawałkiem znalezionego szkła – rozbitej szyby albo butelki – i nakrywa cienką warstwą ziemi. Zadaniem osoby dopuszczonej do sekretu jest znalezienie i odkrycie widoczku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *