Najpiękniejsze muzea zabawek na świecie

Najpiękniejsze muzea zabawek na świecie

 

Podróżując turystycznie z dzieckiem warto przygotować dla niego alternatywny plan zwiedzania. Wsłuchiwanie się w słowa przewodnika i przechodzenie powolnym krokiem od obrazu do obrazu szybko nuży dzieci, dlatego wiele muzeów stworzyło dla nich specjalne interaktywne sale.  Mogą tam one przez zabawę poznać historię odwiedzanego kraju, zgłębiać tajniki sztuki mistrzów malarstwa albo sekrety największych technicznych wynalazków. Oprócz tego w wielu miastach znajdują się muzea zabawek, gdzie młodzi turyści zapoznają się z kulturą swoich rówieśników na przestrzeni wieków. Tym, którzy zamierzają wyruszyć w te wakacje na wycieczkę z dziećmi, przedstawiamy listę najpiękniejszych i najbardziej interesujących muzeów zabawek na kilku kontynentach!

 

Muzeum zabawek w Pradze

 

Praskie muzeum zabawek to jedna z największych ekspozycji tego typu w Europie. Zgromadzono tu pod jednym dachem historię trzech wieków przemysłu zabawkarskiego z rejonu Czech i z całego świata. Znawcy tematu obejrzą tu kolekcje kultowych producentów: najstarsze modele kolejek Märklina, drewniane i blaszane zabawki Ivana Steigera, a także wielu innych firm o niezwykle długiej tradycji.

 

Muzeum zabawek w Stambule

 

Kolekcja mieszcząca się w pięciopiętrowym pałacyku z czasów Ottomanów porwie w wir zabawy zarówno dzieci, jak i ich rodziców. Zebrano tu ponad 4.000 eksponatów, w tym dużą kolekcję zabytkowych miniaturek. Już sam sposób pokazania ich zasługuje na szczególną uwagę – zabawki artystycznie zaaranżowane zostały w gablotach na wzór scenografii teatralnej. Oprócz imponującej przestrzeni wystawowej muzeum prowadzi również warsztaty robienia zabawek dla dzieci i dorosłych.

 

Muzeum w Penang

 

Malezyjskie muzeum zabawek w Penang to gigantyczna prywatna kolekcja znajdująca się w budynku dawnego klubu nocnego na terenie hotelu Copthorne Orchid. Zbiór składa się z ponad 110,000 eksponatów, a dużą część tej ekspozycji tworzą naturalnej wielkości postacie z przebojów kinowych i telewizyjnych, od Supermana, Batmana czy Spidermana, przez postacie z klasycznych bajek Walta Disneya, po Kung Fu Pandę, Harry’ego Pottera i wielu, wielu innych.

 

Muzeum w Branson

 

Największe muzeum zabawek na świecie znajduje się w USA w stanie Missouri i składa się z sześciu ogromnych hal i różnorodnych kolekcji, w których zaprezentowano łącznie ponad milion eksponatów. Już z zewnątrz sprawia zresztą niesamowite wrażenie, ponieważ wejścia pilnują tu gigantyczne figury zabawkowych żołnierzy. Zwiedzający znajdą tu dosłownie wszystko – od kolekcji lalek z czasów kolonialnych, przez jeden z pierwszych egzemplarzy Barbie, po najnowszą zabawkę miesiąca.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *